| Name | 5e2f4a3a1d5d_0 |
| Workunit | 241362917 |
| Created | 16 May 2026, 9:34:29 UTC |
| Sent | 16 May 2026, 10:02:03 UTC |
| Report deadline | 24 May 2026, 10:02:03 UTC |
| Received | 16 May 2026, 10:46:00 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 10862784 |
| Run time | 41 min 4 sec |
| CPU time | 2 hours 18 min 54 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 33.41 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 1.90 GB |
| Peak swap size | 10.14 GB |
| Peak disk usage | 1.93 GB |
<core_client_version>8.2.9</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 12:02:54 (4865): wrapper (7.7.26015): starting 12:02:54 (4865): wrapper: running run_atlas (--nthreads 4) [2026-05-16 12:02:54] Arguments: --nthreads 4 [2026-05-16 12:02:54] Threads: 4 [2026-05-16 12:02:54] Checking for CVMFS [2026-05-16 12:02:54] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-05-16 12:02:54] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-05-16 12:02:54] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-05-16 12:02:56] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-05-16 12:02:56] 2.13.3.0 4635 0 31284 159569 3 1 4179276 6144000 0 130560 0 1 83.333 1283 984 http://s1cern-cvmfs.openhtc.io/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.168.101.210:3128 1 [2026-05-16 12:02:56] CVMFS is ok [2026-05-16 12:02:56] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-05-16 12:02:56] Checking for apptainer binary... [2026-05-16 12:02:56] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-05-16 12:02:56] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-05-16 12:02:56] apptainer version 1.4.5 [2026-05-16 12:02:56] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-05-16 12:02:57] Ryzen8 [2026-05-16 12:02:57] apptainer works [2026-05-16 12:02:57] Set ATHENA_PROC_NUMBER=4 [2026-05-16 12:02:57] Set ATHENA_CORE_NUMBER=4 [2026-05-16 12:02:57] Starting ATLAS job with PandaID=7138505748 [2026-05-16 12:02:57] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/var/lib/boinc3/slots/1 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN