| Name | e739f42075a6_1 |
| Workunit | 240962252 |
| Created | 8 May 2026, 13:19:11 UTC |
| Sent | 8 May 2026, 13:22:44 UTC |
| Report deadline | 16 May 2026, 13:22:44 UTC |
| Received | 8 May 2026, 14:30:00 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 11095570 |
| Run time | 46 min 39 sec |
| CPU time | 2 hours 33 min 56 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 12.00 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 2.73 GB |
| Peak swap size | 3.05 GB |
| Peak disk usage | 4.21 GB |
<core_client_version>8.1.0</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 09:31:43 (1027534): wrapper (7.7.26015): starting 09:31:43 (1027534): wrapper: running run_atlas (--nthreads 8) [2026-05-08 09:31:43] Arguments: --nthreads 8 [2026-05-08 09:31:43] Threads: 8 [2026-05-08 09:31:43] Checking for CVMFS [2026-05-08 09:31:44] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-05-08 09:31:44] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-05-08 09:31:44] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-05-08 09:31:46] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-05-08 09:31:46] 2.13.3.0 213133 11221 178308 159363 2 235 37961342 40960000 12111 16776704 0 22091814 99.775 16438529 43783 http://cvmfs-s1fnal.opensciencegrid.org:8000/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.41.237.109:6081 1 [2026-05-08 09:31:46] CVMFS is ok [2026-05-08 09:31:46] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-05-08 09:31:46] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-05-08 09:31:46] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-05-08 09:31:46] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-05-08 09:31:46] Checking for apptainer binary... [2026-05-08 09:31:46] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-05-08 09:31:46] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-05-08 09:31:46] apptainer version 1.4.5-3.el9 [2026-05-08 09:31:46] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-05-08 09:31:47] c-210-35-1.aglt2.org [2026-05-08 09:31:47] apptainer works [2026-05-08 09:31:47] Set ATHENA_PROC_NUMBER=8 [2026-05-08 09:31:47] Set ATHENA_CORE_NUMBER=8 [2026-05-08 09:31:47] Starting ATLAS job with PandaID=7116326236 [2026-05-08 09:31:47] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/tmp/boinchome/slots/1 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN