| Name | 67886a7db3bc_1 |
| Workunit | 240933163 |
| Created | 4 May 2026, 21:42:11 UTC |
| Sent | 4 May 2026, 21:42:16 UTC |
| Report deadline | 12 May 2026, 21:42:16 UTC |
| Received | 19 May 2026, 19:24:35 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Compute error |
| Exit status | 196 (0x000000C4) EXIT_DISK_LIMIT_EXCEEDED |
| Computer ID | 11041412 |
| Run time | 2 hours 42 min 20 sec |
| CPU time | 10 hours 11 min 23 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 15.60 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 2.53 GB |
| Peak swap size | 35.64 GB |
| Peak disk usage | 10.11 GB |
<core_client_version>7.20.2</core_client_version> <![CDATA[ <message> Disk usage limit exceeded</message> <stderr_txt> 03:17:48 (1211604): wrapper (7.7.26015): starting 03:17:48 (1211604): wrapper: running run_atlas (--nthreads 4) [2026-05-19 03:17:48] Arguments: --nthreads 4 [2026-05-19 03:17:48] Threads: 4 [2026-05-19 03:17:48] Checking for CVMFS [2026-05-19 03:17:48] No cvmfs_config command found, will try listing directly [2026-05-19 03:17:48] CVMFS is ok [2026-05-19 03:17:48] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-05-19 03:17:48] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-05-19 03:17:48] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-05-19 03:17:48] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-05-19 03:17:48] Checking for apptainer binary... [2026-05-19 03:17:48] which: no apptainer in ((null)) [2026-05-19 03:17:48] apptainer is not installed, using version from CVMFS [2026-05-19 03:17:48] Checking apptainer works with /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-05-19 03:17:48] WARNING: Environment variable TMPDIR already has value [/var/lib/boinc/var/slot16/slots/32/.apptainertmp], will not forward new value [/tmp] from parent process environment skurut01.grid.cesnet.cz [2026-05-19 03:17:48] apptainer works [2026-05-19 03:17:48] Set ATHENA_PROC_NUMBER=4 [2026-05-19 03:17:48] Set ATHENA_CORE_NUMBER=4 [2026-05-19 03:17:49] Starting ATLAS job with PandaID=7116177383 [2026-05-19 03:17:49] Running command: /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/var/lib/boinc/var/slot16/slots/32 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh 21:23:23 (2704036): wrapper (7.7.26015): starting 21:23:23 (2704036): wrapper: running run_atlas (--nthreads 4) [2026-05-19 21:23:23] Arguments: --nthreads 4 [2026-05-19 21:23:23] Threads: 4 [2026-05-19 21:23:23] This job has been restarted, cleaning up previous attempt [2026-05-19 21:23:23] Checking for CVMFS [2026-05-19 21:23:23] No cvmfs_config command found, will try listing directly [2026-05-19 21:23:23] CVMFS is ok [2026-05-19 21:23:23] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-05-19 21:23:23] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-05-19 21:23:23] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-05-19 21:23:23] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-05-19 21:23:23] Checking for apptainer binary... [2026-05-19 21:23:23] which: no apptainer in ((null)) [2026-05-19 21:23:23] apptainer is not installed, using version from CVMFS [2026-05-19 21:23:23] Checking apptainer works with /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-05-19 21:23:23] WARNING: Environment variable TMPDIR already has value [/var/lib/boinc/var/slot16/slots/32/.apptainertmp], will not forward new value [/tmp] from parent process environment skurut01.grid.cesnet.cz [2026-05-19 21:23:23] apptainer works [2026-05-19 21:23:23] Set ATHENA_PROC_NUMBER=4 [2026-05-19 21:23:23] Set ATHENA_CORE_NUMBER=4 [2026-05-19 21:23:23] Starting ATLAS job with PandaID=7116177383 [2026-05-19 21:23:23] Running command: /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/var/lib/boinc/var/slot16/slots/32 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN