| Name | 5afbc1cc7bd9_1 |
| Workunit | 240816985 |
| Created | 21 Apr 2026, 20:31:22 UTC |
| Sent | 21 Apr 2026, 20:31:23 UTC |
| Report deadline | 29 Apr 2026, 20:31:23 UTC |
| Received | 21 Apr 2026, 21:30:39 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 11090638 |
| Run time | 39 min 20 sec |
| CPU time | 3 hours 34 min 24 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 12.00 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 2.73 GB |
| Peak swap size | 31.65 GB |
| Peak disk usage | 4.18 GB |
<core_client_version>8.1.0</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 16:40:41 (3416964): wrapper (7.7.26015): starting 16:40:41 (3416964): wrapper: running run_atlas (--nthreads 8) [2026-04-21 16:40:41] Arguments: --nthreads 8 [2026-04-21 16:40:41] Threads: 8 [2026-04-21 16:40:41] Checking for CVMFS [2026-04-21 16:40:41] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-04-21 16:40:41] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-04-21 16:40:41] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-04-21 16:40:41] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-04-21 16:40:41] 2.13.3.0 254318 1417 127336 158702 0 609 19667219 40960001 12530 16776704 0 2682931 99.064 5693605 58367 http://cvmfs-s1fnal.opensciencegrid.org:8000/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.41.231.239:6081 1 [2026-04-21 16:40:41] CVMFS is ok [2026-04-21 16:40:41] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-04-21 16:40:41] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-04-21 16:40:41] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-04-21 16:40:41] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-04-21 16:40:41] Checking for apptainer binary... [2026-04-21 16:40:41] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-04-21 16:40:41] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-04-21 16:40:42] apptainer version 1.4.5-3.el9 [2026-04-21 16:40:42] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-04-21 16:40:42] c6-5-7-4.aglt2.org [2026-04-21 16:40:42] apptainer works [2026-04-21 16:40:42] Set ATHENA_PROC_NUMBER=8 [2026-04-21 16:40:42] Set ATHENA_CORE_NUMBER=8 [2026-04-21 16:40:42] Starting ATLAS job with PandaID=7105635392 [2026-04-21 16:40:42] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/tmp/boinchome/slots/3 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN