| Name | CjRLDma5zL9nsSi4ap6QjLDmwznN0nGgGQJmIVkRDmn7uLDm81qjUo_2 |
| Workunit | 239935888 |
| Created | 28 Mar 2026, 9:21:37 UTC |
| Sent | 28 Mar 2026, 9:45:53 UTC |
| Report deadline | 5 Apr 2026, 9:45:53 UTC |
| Received | 28 Mar 2026, 16:26:30 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 10850844 |
| Run time | 6 hours 38 min 21 sec |
| CPU time | 2 days 2 hours 18 min 56 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 39.88 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 1.66 GB |
| Peak swap size | 2.21 GB |
| Peak disk usage | 1.12 GB |
<core_client_version>8.2.8</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 09:46:16 (5384): wrapper (7.7.26015): starting 09:46:16 (5384): wrapper: running run_atlas (--nthreads 8) [2026-03-28 09:46:16] Arguments: --nthreads 8 [2026-03-28 09:46:16] Threads: 8 [2026-03-28 09:46:16] Checking for CVMFS [2026-03-28 09:46:59] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-03-28 09:47:19] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-03-28 09:47:19] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-03-28 09:47:20] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-03-28 09:47:20] 2.13.3.0 5797 0 25804 157794 3 1 3368043 4096000 0 130560 0 0 0.000 1337 72 http://s1ral-cvmfs.openhtc.io/cvmfs/atlas.cern.ch http://128.142.248.156:3126 1 [2026-03-28 09:47:20] CVMFS is ok [2026-03-28 09:47:20] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-03-28 09:47:20] Checking for apptainer binary... [2026-03-28 09:47:20] apptainer is not installed, using version from CVMFS [2026-03-28 09:47:20] Checking apptainer works with /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-03-28 09:47:20] senture-z10pe-l [2026-03-28 09:47:20] apptainer works [2026-03-28 09:47:20] Set ATHENA_PROC_NUMBER=8 [2026-03-28 09:47:20] Set ATHENA_CORE_NUMBER=8 [2026-03-28 09:47:20] Starting ATLAS job with PandaID=7055852367 [2026-03-28 09:47:20] Running command: /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/var/lib/boinc-client/slots/6 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN