| Name | qoNMDmQuzL9nsSi4ap6QjLDmwznN0nGgGQJmIVkRDmq5uLDmGjDcUm_2 |
| Workunit | 239935631 |
| Created | 23 Mar 2026, 22:54:29 UTC |
| Sent | 23 Mar 2026, 23:04:17 UTC |
| Report deadline | 31 Mar 2026, 23:04:17 UTC |
| Received | 25 Mar 2026, 7:47:34 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 11020486 |
| Run time | 11 hours 2 min 22 sec |
| CPU time | 1 days 17 hours 46 min 27 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 55.50 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 1.68 GB |
| Peak swap size | 2.23 GB |
| Peak disk usage | 1.83 GB |
<core_client_version>8.2.9</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 20:44:31 (53859): wrapper (7.7.26015): starting 20:44:31 (53859): wrapper: running run_atlas (--nthreads 4) [2026-03-24 20:44:31] Arguments: --nthreads 4 [2026-03-24 20:44:31] Threads: 4 [2026-03-24 20:44:31] Checking for CVMFS [2026-03-24 20:44:31] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-03-24 20:44:31] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-03-24 20:44:31] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-03-24 20:44:31] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-03-24 20:44:31] 2.13.3.0 3121 135 54244 157655 0 90 3800407 6144001 2538 130560 0 242519 99.998 4033 899 http://s1cern-cvmfs.openhtc.io/cvmfs/atlas.cern.ch DIRECT 1 [2026-03-24 20:44:31] CVMFS is ok [2026-03-24 20:44:31] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-03-24 20:44:31] Small home clusters do not require a local http proxy but it is suggested if [2026-03-24 20:44:31] more than 10 cores throughout the same LAN segment are regularly running ATLAS like tasks. [2026-03-24 20:44:31] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-03-24 20:44:31] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-03-24 20:44:31] Checking for apptainer binary... [2026-03-24 20:44:31] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-03-24 20:44:31] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-03-24 20:44:31] apptainer version 1.4.5 [2026-03-24 20:44:31] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-03-24 20:44:31] casi34-debian [2026-03-24 20:44:31] apptainer works [2026-03-24 20:44:31] Set ATHENA_PROC_NUMBER=4 [2026-03-24 20:44:31] Set ATHENA_CORE_NUMBER=4 [2026-03-24 20:44:31] Starting ATLAS job with PandaID=7055841439 [2026-03-24 20:44:31] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/var/lib/boinc/slots/1 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN