| Name | CjRLDma5zL9nsSi4ap6QjLDmwznN0nGgGQJmIVkRDmn7uLDm81qjUo_1 |
| Workunit | 239935888 |
| Created | 23 Mar 2026, 12:50:08 UTC |
| Sent | 23 Mar 2026, 13:19:40 UTC |
| Report deadline | 31 Mar 2026, 13:19:40 UTC |
| Received | 28 Mar 2026, 9:21:34 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 10853225 |
| Run time | 1 days 13 hours 29 min 28 sec |
| CPU time | 5 days 22 hours 25 min 17 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 63.09 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 1.68 GB |
| Peak swap size | 2.23 GB |
| Peak disk usage | 1.96 GB |
<core_client_version>8.2.8</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 19:50:25 (3968920): wrapper (7.7.26015): starting 19:50:25 (3968920): wrapper: running run_atlas (--nthreads 12) [2026-03-26 19:50:25] Arguments: --nthreads 12 [2026-03-26 19:50:25] Threads: 12 [2026-03-26 19:50:25] Checking for CVMFS [2026-03-26 19:50:25] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-03-26 19:50:27] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-03-26 19:50:27] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-03-26 19:50:28] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-03-26 19:50:28] 2.13.3.0 1112620 2238 48292 157732 1 50 3137144 4096000 912 130560 0 703781 99.981 78815 2986 http://s1ral-cvmfs.openhtc.io/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.168.85.111:3128 1 [2026-03-26 19:50:28] CVMFS is ok [2026-03-26 19:50:28] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-03-26 19:50:28] Checking for apptainer binary... [2026-03-26 19:50:28] apptainer is not installed, using version from CVMFS [2026-03-26 19:50:28] Checking apptainer works with /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-03-26 19:50:28] gg3250 [2026-03-26 19:50:28] apptainer works [2026-03-26 19:50:28] Set ATHENA_PROC_NUMBER=12 [2026-03-26 19:50:28] Set ATHENA_CORE_NUMBER=12 [2026-03-26 19:50:28] Starting ATLAS job with PandaID=7055852367 [2026-03-26 19:50:28] Running command: /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/opt/boinc/instance_homes/boinc_31417/slots/2 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN