| Name | f2XMDmc01L9nsSi4ap6QjLDmwznN0nGgGQJmIVkRDmFFvLDmrjvnKm_1 |
| Workunit | 239937447 |
| Created | 17 Mar 2026, 20:59:33 UTC |
| Sent | 17 Mar 2026, 21:09:25 UTC |
| Report deadline | 25 Mar 2026, 21:09:25 UTC |
| Received | 24 Mar 2026, 5:39:11 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Aborted by user |
| Exit status | 203 (0x000000CB) EXIT_ABORTED_VIA_GUI |
| Computer ID | 11015504 |
| Run time | 1 days 1 hours 19 min 55 sec |
| CPU time | 4 days 14 hours 13 min 47 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 98.85 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 1.68 GB |
| Peak swap size | 19.43 GB |
| Peak disk usage | 2.23 GB |
<core_client_version>8.2.8</core_client_version> <![CDATA[ <message> aborted by user</message> <stderr_txt> 04:18:05 (1886414): wrapper (7.7.26015): starting 04:18:05 (1886414): wrapper: running run_atlas (--nthreads 12) [2026-03-23 04:18:05] Arguments: --nthreads 12 [2026-03-23 04:18:05] Threads: 12 [2026-03-23 04:18:05] Checking for CVMFS [2026-03-23 04:18:06] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-03-23 04:18:08] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-03-23 04:18:08] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-03-23 04:18:10] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-03-23 04:18:10] 2.13.1.0 137823 25837 81228 157599 1 54 2879257 4096000 2736 130560 0 31964420 99.994 1093112 4604 http://s1ral-cvmfs.openhtc.io/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.168.85.111:3128 1 [2026-03-23 04:18:10] CVMFS is ok [2026-03-23 04:18:10] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-03-23 04:18:10] Checking for apptainer binary... [2026-03-23 04:18:10] apptainer is not installed, using version from CVMFS [2026-03-23 04:18:10] Checking apptainer works with /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-03-23 04:18:11] ryzen7 [2026-03-23 04:18:11] apptainer works [2026-03-23 04:18:11] Set ATHENA_PROC_NUMBER=12 [2026-03-23 04:18:11] Set ATHENA_CORE_NUMBER=12 [2026-03-23 04:18:11] Starting ATLAS job with PandaID=7055965704 [2026-03-23 04:18:11] Running command: /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/sw/apptainer/x86_64-el7/current/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/opt/boinc/instance_homes/boinc_31418/slots/0 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN