| Name | 0mQKDmjynK9n9Rq4apOajLDm4fhM0noT9bVooX4SDmESjLDmA0pBWo_0 |
| Workunit | 239836462 |
| Created | 12 Mar 2026, 5:44:37 UTC |
| Sent | 12 Mar 2026, 12:00:53 UTC |
| Report deadline | 20 Mar 2026, 12:00:53 UTC |
| Received | 13 Mar 2026, 2:09:40 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Success |
| Client state | Done |
| Exit status | 0 (0x00000000) |
| Computer ID | 10681811 |
| Run time | 1 hours 57 min 59 sec |
| CPU time | 3 hours 47 min 33 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Valid |
| Credit | 472.20 |
| Device peak FLOPS | 16.44 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 2.36 GB |
| Peak swap size | 2.73 GB |
| Peak disk usage | 1.01 GB |
<core_client_version>8.2.2</core_client_version> <![CDATA[ <stderr_txt> 00:09:48 (2101437): wrapper (7.7.26015): starting 00:09:48 (2101437): wrapper: running run_atlas (--nthreads 2) [2026-03-13 00:09:48] Arguments: --nthreads 2 [2026-03-13 00:09:48] Threads: 2 [2026-03-13 00:09:48] Checking for CVMFS [2026-03-13 00:09:48] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-03-13 00:09:48] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-03-13 00:09:48] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-03-13 00:09:48] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-03-13 00:09:48] 2.9.2.0 19250 21982 63916 157219 2 49 27413011 36864001 0 130560 0 6064285 99.976 825328 13228 http://cvmfs-stratum-one.cern.ch:8000/cvmfs/atlas.cern.ch http://130.183.36.13:3128 1 [2026-03-13 00:09:48] CVMFS is ok [2026-03-13 00:09:48] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-03-13 00:09:48] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-03-13 00:09:48] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-03-13 00:09:48] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-03-13 00:09:48] Checking for apptainer binary... [2026-03-13 00:09:48] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-03-13 00:09:48] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-03-13 00:09:48] apptainer version 1.4.1-1.1 [2026-03-13 00:09:48] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-03-13 00:09:48] madmaxA277a [2026-03-13 00:09:48] apptainer works [2026-03-13 00:09:48] Set ATHENA_PROC_NUMBER=2 [2026-03-13 00:09:48] Set ATHENA_CORE_NUMBER=2 [2026-03-13 00:09:49] Starting ATLAS job with PandaID=7043151881 [2026-03-13 00:09:49] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/local/data/boinc/slots/0 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh [2026-03-13 02:08:27] *** The last 200 lines of the pilot log: *** [2026-03-13 02:08:27] 2026-03-13 01:08:27,012 [wrapper] ==== wrapper stderr END ==== [2026-03-13 02:08:27] *** Error codes and diagnostics *** [2026-03-13 02:08:27] "exeErrorCode": 0, [2026-03-13 02:08:27] "exeErrorDiag": "", [2026-03-13 02:08:27] "pilotErrorCode": 0, [2026-03-13 02:08:27] "pilotErrorDiag": "", [2026-03-13 02:08:27] *** Listing of results directory *** [2026-03-13 02:08:27] total 627412 [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 585013 Mar 12 06:40 pilot3.tar.gz [2026-03-13 02:08:27] -rwx------ 1 boinc boinc 36322 Mar 12 06:41 runpilot2-wrapper.sh [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 5111 Mar 12 06:42 queuedata.json [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 100 Mar 13 00:09 wrapper_26015_x86_64-pc-linux-gnu [2026-03-13 02:08:27] -rwxr-xr-x 1 boinc boinc 7986 Mar 13 00:09 run_atlas [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 105 Mar 13 00:09 job.xml [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 2 boinc boinc 443749656 Mar 13 00:09 EVNT.46701403._000882.pool.root.1 [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 2 boinc boinc 597531 Mar 13 00:09 input.tar.gz [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 2 boinc boinc 15845 Mar 13 00:09 start_atlas.sh [2026-03-13 02:08:27] drwxrwx--x 2 boinc boinc 4096 Mar 13 00:09 shared [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 0 Mar 13 00:09 boinc_setup_complete [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 6209 Mar 13 00:09 init_data.xml [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 0 Mar 13 00:09 boinc_lockfile [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 2563 Mar 13 00:09 pandaJob.out [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 1006498 Mar 13 00:10 agis_schedconf.cvmfs.json [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 1511578 Mar 13 00:10 agis_ddmendpoints.agis.ALL.json [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 424 Mar 13 00:10 workernode_map.json [2026-03-13 02:08:27] drwx------ 5 boinc boinc 4096 Mar 13 00:10 pilot3 [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 192258737 Mar 13 02:07 HITS.48955006._044493.pool.root.1 [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 530 Mar 13 02:07 boinc_task_state.xml [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 1032 Mar 13 02:07 memory_monitor_summary.json [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 253978 Mar 13 02:07 log.48955006._044493.job.log.tgz.1 [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 95 Mar 13 02:07 pilot_heartbeat.json [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 6309 Mar 13 02:07 heartbeat.json [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 8192 Mar 13 02:08 boinc_mmap_file [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 27 Mar 13 02:08 wrapper_checkpoint.txt [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 4748 Mar 13 02:08 pilotlog.txt [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 1014427 Mar 13 02:08 log.48955006._044493.job.log.1 [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 357 Mar 13 02:08 output.list [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 620 Mar 13 02:08 runtime_log [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 1290240 Mar 13 02:08 result.tar.gz [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 8921 Mar 13 02:08 runtime_log.err [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 662 Mar 13 02:08 0mQKDmjynK9n9Rq4apOajLDm4fhM0noT9bVooX4SDmESjLDmA0pBWo.diag [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 1 boinc boinc 2506 Mar 13 02:08 stderr.txt [2026-03-13 02:08:27] HITS file was successfully produced: [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 192258737 Mar 13 02:07 shared/HITS.pool.root.1 [2026-03-13 02:08:27] *** Contents of shared directory: *** [2026-03-13 02:08:27] total 622976 [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 2 boinc boinc 443749656 Mar 13 00:09 ATLAS.root_0 [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 2 boinc boinc 597531 Mar 13 00:09 input.tar.gz [2026-03-13 02:08:27] -rw-r--r-- 2 boinc boinc 15845 Mar 13 00:09 start_atlas.sh [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 192258737 Mar 13 02:07 HITS.pool.root.1 [2026-03-13 02:08:27] -rw------- 1 boinc boinc 1290240 Mar 13 02:08 result.tar.gz 02:08:28 (2101437): run_atlas exited; CPU time 13653.367254 02:08:28 (2101437): called boinc_finish(0) </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN