| Name | UC7NDmW1HA9nsSi4ap6QjLDmwznN0nGgGQJmIVkRDmpcjKDmJR6UNo_1 |
| Workunit | 239091728 |
| Created | 11 Feb 2026, 9:49:56 UTC |
| Sent | 11 Feb 2026, 10:15:20 UTC |
| Report deadline | 19 Feb 2026, 10:15:20 UTC |
| Received | 11 Feb 2026, 19:30:06 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Compute error |
| Exit status | 195 (0x000000C3) EXIT_CHILD_FAILED |
| Computer ID | 10856837 |
| Run time | 4 hours 18 min 9 sec |
| CPU time | 1 days 12 hours 45 min 59 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 9.02 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 2.46 GB |
| Peak swap size | 3.12 GB |
| Peak disk usage | 1.50 GB |
<core_client_version>8.1.0</core_client_version> <![CDATA[ <message> process exited with code 195 (0xc3, -61)</message> <stderr_txt> 06:04:37 (3542574): wrapper (7.7.26015): starting 06:04:37 (3542574): wrapper: running run_atlas (--nthreads 9) [2026-02-11 06:04:37] Arguments: --nthreads 9 [2026-02-11 06:04:37] Threads: 9 [2026-02-11 06:04:37] Checking for CVMFS [2026-02-11 06:04:37] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-02-11 06:04:37] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-02-11 06:04:37] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-02-11 06:04:38] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-02-11 06:04:38] 2.13.3.0 34573 9504 173168 156112 2 188 32927019 32935937 8244 16776704 0 13340918 99.591 14402711 13151 http://cvmfs-s1fnal.opensciencegrid.org:8000/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.41.231.239:6081 1 [2026-02-11 06:04:38] CVMFS is ok [2026-02-11 06:04:38] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-02-11 06:04:38] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-02-11 06:04:38] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-02-11 06:04:38] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-02-11 06:04:38] Checking for apptainer binary... [2026-02-11 06:04:38] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-02-11 06:04:38] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-02-11 06:04:38] apptainer version 1.4.5-2.el9 [2026-02-11 06:04:38] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-02-11 06:04:38] c6-12-25-1.aglt2.org [2026-02-11 06:04:38] apptainer works [2026-02-11 06:04:38] Set ATHENA_PROC_NUMBER=9 [2026-02-11 06:04:38] Set ATHENA_CORE_NUMBER=9 [2026-02-11 06:04:38] Starting ATLAS job with PandaID=7011733933 [2026-02-11 06:04:38] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/tmp/boinchome/slots/5 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh 14:17:28 (9650): wrapper (7.7.26015): starting 14:17:28 (9650): wrapper: running run_atlas (--nthreads 9) [2026-02-11 14:17:28] Arguments: --nthreads 9 [2026-02-11 14:17:28] Threads: 9 [2026-02-11 14:17:28] This job has been restarted, cleaning up previous attempt [2026-02-11 14:17:28] Checking for CVMFS [2026-02-11 14:18:01] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... Failed! [2026-02-11 14:18:03] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... Failed! [2026-02-11 14:18:03] cvmfs_config probe atlas.cern.ch atlas-condb.cern.ch failed, aborting the job [2026-02-11 14:18:03] ./pilot3/pilot/util/loggingsupport.py [2026-02-11 14:18:03] ./pilot3/pilot/util/realtimelogger.py [2026-02-11 14:18:03] ./pilot3/pilot/util/lokirealtimelogger.py [2026-02-11 14:18:03] ./pilot3/pilot/util/__pycache__/realtimelogger.cpython-39.pyc [2026-02-11 14:18:03] ./pilot3/pilot/util/__pycache__/lokirealtimelogger.cpython-39.pyc [2026-02-11 14:18:03] ./pilot3/pilot/util/__pycache__/loggingsupport.cpython-39.pyc [2026-02-11 14:18:03] ./pilotlog.txt [2026-02-11 14:18:03] ./log.48431096._028173.job.log.1 [2026-02-11 14:18:03] ./runtime_log [2026-02-11 14:18:03] ./runtime_log.err 14:28:04 (9650): run_atlas exited; CPU time 0.034624 14:28:04 (9650): app exit status: 0x1 14:28:04 (9650): called boinc_finish(195) </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN