| Name | i5aNDmkIGA9nsSi4ap6QjLDmwznN0nGgGQJmIVkRDmOXjKDmWGKXHo_1 |
| Workunit | 239090962 |
| Created | 11 Feb 2026, 9:39:06 UTC |
| Sent | 11 Feb 2026, 10:01:03 UTC |
| Report deadline | 19 Feb 2026, 10:01:03 UTC |
| Received | 11 Feb 2026, 19:30:08 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Compute error |
| Exit status | 195 (0x000000C3) EXIT_CHILD_FAILED |
| Computer ID | 10856839 |
| Run time | 4 hours 26 min 38 sec |
| CPU time | 1 days 11 hours 57 min 48 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 8.93 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.01 (native_mt) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 2.68 GB |
| Peak swap size | 3.13 GB |
| Peak disk usage | 1.91 GB |
<core_client_version>8.1.0</core_client_version> <![CDATA[ <message> process exited with code 195 (0xc3, -61)</message> <stderr_txt> 05:47:20 (2735791): wrapper (7.7.26015): starting 05:47:20 (2735791): wrapper: running run_atlas (--nthreads 9) [2026-02-11 05:47:20] Arguments: --nthreads 9 [2026-02-11 05:47:20] Threads: 9 [2026-02-11 05:47:20] Checking for CVMFS [2026-02-11 05:47:20] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-02-11 05:47:20] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-02-11 05:47:20] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-02-11 05:47:21] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-02-11 05:47:21] 2.13.3.0 1760047 9488 146032 156112 3 57 27413367 32935936 8897 16776704 0 13151164 99.440 18232424 12987 http://cvmfs-s1fnal.opensciencegrid.org:8000/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.41.231.239:6081 1 [2026-02-11 05:47:21] CVMFS is ok [2026-02-11 05:47:21] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-02-11 05:47:21] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-02-11 05:47:21] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-02-11 05:47:21] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-02-11 05:47:21] Checking for apptainer binary... [2026-02-11 05:47:21] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-02-11 05:47:21] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-02-11 05:47:21] apptainer version 1.4.5-2.el9 [2026-02-11 05:47:21] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-02-11 05:47:22] c6-12-25-4.aglt2.org [2026-02-11 05:47:22] apptainer works [2026-02-11 05:47:22] Set ATHENA_PROC_NUMBER=9 [2026-02-11 05:47:22] Set ATHENA_CORE_NUMBER=9 [2026-02-11 05:47:22] Starting ATLAS job with PandaID=7011509804 [2026-02-11 05:47:22] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/tmp/boinchome/slots/8 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh 10:00:10 (2735791): BOINC client no longer exists - exiting 10:00:10 (2735791): timer handler: client dead, exiting 10:09:31 (3297308): wrapper (7.7.26015): starting 10:09:31 (3297308): wrapper: running run_atlas (--nthreads 9) [2026-02-11 10:09:31] Arguments: --nthreads 9 [2026-02-11 10:09:31] Threads: 9 [2026-02-11 10:09:31] This job has been restarted, cleaning up previous attempt [2026-02-11 10:09:31] Checking for CVMFS [2026-02-11 10:09:31] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... OK [2026-02-11 10:09:31] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... OK [2026-02-11 10:09:31] Running cvmfs_config stat atlas.cern.ch [2026-02-11 10:09:31] VERSION PID UPTIME(M) MEM(K) REVISION EXPIRES(M) NOCATALOGS CACHEUSE(K) CACHEMAX(K) NOFDUSE NOFDMAX NOIOERR NOOPEN HITRATE(%) RX(K) SPEED(K/S) HOST PROXY ONLINE [2026-02-11 10:09:31] 2.13.3.0 1760047 9750 170808 156119 2 1 28345256 32935936 0 16776704 0 13533262 99.455 18251134 12987 http://cvmfs-s1fnal.opensciencegrid.org:8000/cvmfs/atlas.cern.ch http://192.41.231.239:6081 1 [2026-02-11 10:09:31] CVMFS is ok [2026-02-11 10:09:31] Efficiency of ATLAS tasks can be improved by the following measure(s): [2026-02-11 10:09:31] The CVMFS client on this computer should be configured to use Cloudflare's openhtc.io. [2026-02-11 10:09:31] Further information can be found at the LHC@home message board. [2026-02-11 10:09:31] Using apptainer image /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 [2026-02-11 10:09:31] Checking for apptainer binary... [2026-02-11 10:09:32] Using apptainer found in PATH at /usr/bin/apptainer [2026-02-11 10:09:32] Running /usr/bin/apptainer --version [2026-02-11 10:09:32] apptainer version 1.4.5-2.el9 [2026-02-11 10:09:32] Checking apptainer works with /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 hostname [2026-02-11 10:09:32] c6-12-25-4.aglt2.org [2026-02-11 10:09:32] apptainer works [2026-02-11 10:09:32] Set ATHENA_PROC_NUMBER=9 [2026-02-11 10:09:32] Set ATHENA_CORE_NUMBER=9 [2026-02-11 10:09:32] Starting ATLAS job with PandaID=7011509804 [2026-02-11 10:09:32] Running command: /usr/bin/apptainer exec -B /cvmfs,/tmp/boinchome/slots/8 /cvmfs/atlas.cern.ch/repo/containers/fs/singularity/x86_64-centos7 sh start_atlas.sh 14:17:41 (9668): wrapper (7.7.26015): starting 14:17:41 (9668): wrapper: running run_atlas (--nthreads 9) [2026-02-11 14:17:41] Arguments: --nthreads 9 [2026-02-11 14:17:41] Threads: 9 [2026-02-11 14:17:41] This job has been restarted, cleaning up previous attempt [2026-02-11 14:17:41] Checking for CVMFS [2026-02-11 14:18:12] Probing /cvmfs/atlas.cern.ch... Failed! [2026-02-11 14:18:13] Probing /cvmfs/atlas-condb.cern.ch... Failed! [2026-02-11 14:18:13] cvmfs_config probe atlas.cern.ch atlas-condb.cern.ch failed, aborting the job [2026-02-11 14:18:13] ./log.48431096._027284.job.log.1 [2026-02-11 14:18:13] ./pilotlog.txt [2026-02-11 14:18:13] ./runtime_log.err [2026-02-11 14:18:13] ./pilot3/pilot/util/lokirealtimelogger.py [2026-02-11 14:18:13] ./pilot3/pilot/util/loggingsupport.py [2026-02-11 14:18:13] ./pilot3/pilot/util/__pycache__/lokirealtimelogger.cpython-39.pyc [2026-02-11 14:18:13] ./pilot3/pilot/util/__pycache__/loggingsupport.cpython-39.pyc [2026-02-11 14:18:13] ./pilot3/pilot/util/__pycache__/realtimelogger.cpython-39.pyc [2026-02-11 14:18:13] ./pilot3/pilot/util/realtimelogger.py [2026-02-11 14:18:13] ./runtime_log [2026-02-11 14:18:13] ./log.48431096._027284.job.log.tgz.1 14:28:14 (9668): run_atlas exited; CPU time 0.051857 14:28:14 (9668): app exit status: 0x1 14:28:14 (9668): called boinc_finish(195) </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN