| Name | 1S4MDm8FT88n9Rq4apOajLDm4fhM0noT9bVooX4SDmQTXKDmXadBtn_1 |
| Workunit | 238960951 |
| Created | 6 Feb 2026, 7:13:20 UTC |
| Sent | 6 Feb 2026, 7:31:35 UTC |
| Report deadline | 14 Feb 2026, 7:31:35 UTC |
| Received | 6 Feb 2026, 18:43:05 UTC |
| Server state | Over |
| Outcome | Computation error |
| Client state | Compute error |
| Exit status | 206 (0x000000CE) EXIT_INIT_FAILURE |
| Computer ID | 11020011 |
| Run time | 24 min 3 sec |
| CPU time | 7 min 57 sec |
| Priority | 28 |
| Validate state | Invalid |
| Credit | 0.00 |
| Device peak FLOPS | 15.75 GFLOPS |
| Application version | ATLAS Simulation v3.03 (vbox64_mt_mcore_atlas) x86_64-pc-linux-gnu |
| Peak working set size | 1.65 GB |
| Peak swap size | 5.29 GB |
| Peak disk usage | 2.00 GB |
<core_client_version>8.2.8</core_client_version> <![CDATA[ <message> process exited with code 206 (0xce, -50)</message> <stderr_txt> 2026-02-06 00:32:52 (5349): vboxwrapper version 26210 2026-02-06 00:32:52 (5349): BOINC client version: 8.2.8 2026-02-06 00:32:53 (5349): Detected: VirtualBox VboxManage Interface (Version: 7.0.16) 2026-02-06 00:32:53 (5349): Successfully copied 'init_data.xml' to the shared directory. 2026-02-06 00:32:53 (5349): Create VM. (boinc_e3d30422538b8058, slot#5) 2026-02-06 00:32:54 (5349): Setting Memory Size for VM. (4800MB) 2026-02-06 00:32:55 (5349): Setting CPU Count for VM. (8) 2026-02-06 00:32:55 (5349): Setting Chipset Options for VM. 2026-02-06 00:32:55 (5349): Setting Graphics Controller Options for VM. (Driver: VBoxVGA, 16MB) 2026-02-06 00:32:56 (5349): Setting Boot Options for VM. 2026-02-06 00:32:56 (5349): Setting Network Configuration for NAT. (Driver: virtio) 2026-02-06 00:32:57 (5349): Enabling VM Network Access. 2026-02-06 00:32:57 (5349): Disabling USB Support for VM. 2026-02-06 00:32:58 (5349): Disabling COM Port Support for VM. 2026-02-06 00:32:58 (5349): Disabling LPT Port Support for VM. 2026-02-06 00:32:58 (5349): Disabling Audio Support for VM. 2026-02-06 00:32:59 (5349): Disabling Clipboard Support for VM. 2026-02-06 00:32:59 (5349): Disabling Drag and Drop Support for VM. 2026-02-06 00:32:59 (5349): Adding storage controller(s) to VM. 2026-02-06 00:33:00 (5349): Adding virtual disk drive to VM. (ATLAS_vbox_3.03_image.vdi) 2026-02-06 00:33:01 (5349): Adding network bandwidth throttle group to VM. (Defaulting to 1024GB) 2026-02-06 00:33:01 (5349): forwarding host port 50109 to guest port 80 2026-02-06 00:33:01 (5349): Enabling remote desktop for VM. 2026-02-06 00:33:01 (5349): Required extension pack not installed, remote desktop not enabled. 2026-02-06 00:33:01 (5349): Enabling shared directory for VM. 2026-02-06 00:33:02 (5349): Starting VM using VBoxManage interface. (boinc_e3d30422538b8058, slot#5) 2026-02-06 00:33:03 (5349): Successfully started VM. (PID = '5938') 2026-02-06 00:33:03 (5349): Reporting VM Process ID to BOINC. 2026-02-06 00:33:03 (5349): Guest Log: BIOS: VirtualBox 7.0.16 2026-02-06 00:33:03 (5349): Guest Log: CPUID EDX: 0x178bfbff 2026-02-06 00:33:03 (5349): Guest Log: BIOS: No PCI IDE controller, not probing IDE 2026-02-06 00:33:03 (5349): Guest Log: BIOS: AHCI 0-P#0: PCHS=16383/16/63 LCHS=1024/255/63 0x0000000002800000 sectors 2026-02-06 00:33:03 (5349): VM state change detected. (old = 'poweredoff', new = 'running') 2026-02-06 00:33:03 (5349): Detected: Web Application Enabled (http://localhost:50109) 2026-02-06 00:33:03 (5349): Preference change detected 2026-02-06 00:33:03 (5349): Setting CPU throttle for VM. (100%) 2026-02-06 00:33:03 (5349): Setting checkpoint interval to 900 seconds. (Higher value of (Preference: 60 seconds) or (Vbox_job.xml: 900 seconds)) 2026-02-06 00:33:05 (5349): Guest Log: BIOS: Boot : bseqnr=1, bootseq=0032 2026-02-06 00:33:05 (5349): Guest Log: BIOS: Booting from Hard Disk... 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: BIOS: KBD: unsupported int 16h function 03 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: BIOS: AX=0305 BX=0000 CX=0000 DX=0000 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=81 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=81 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=82 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=82 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=83 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=83 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=84 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=84 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=85 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=85 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=86 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=86 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=87 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=87 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=88 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=88 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=89 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=89 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=8a 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=8a 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=8b 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=8b 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=8c 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=8c 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=8d 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=8d 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=8e 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=8e 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk_ext: function 41, unmapped device for ELDL=8f 2026-02-06 00:33:13 (5349): Guest Log: int13_harddisk: function 02, unmapped device for ELDL=8f </stderr_txt> ]]>
©2026 CERN